Vishay/Dale RWR81S6810FSRSL
RWR81S6810FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6810FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 681 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6810FSRSL.pdf
Availability of RWR81S6810FSRSL
QUANTITY
RWR81S6810FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6810FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S6810FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)681
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6810FSRSL
Related LinksRWR81S6, RWR81S6810FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6810FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S6810FSRSL
CHOKE WIDE BAND 2.5 TURNS AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 475 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 50V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC SWITCH CMOS 14DIP datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf