Vishay/Dale RWR81S68R1FRBSL
RWR81S68R1FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S68R1FRBSL
Brief Description
RES 68.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S68R1FRBSL.pdf
Availability of RWR81S68R1FRBSL
QUANTITY
RWR81S68R1FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S68R1FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S68R1FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S68R1FRBSL
Related LinksRWR81S6, RWR81S68R1FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S68R1FRBSL Details Description
Related parts for RWR81S68R1FRBSL
OSC XO 24.704MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CLIP HSG FOR 070(EJ MK-II 16P) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 100V 10% BP 1825 datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf