Vishay/Dale RWR81S6R04FMB12
RWR81S6R04FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6R04FMB12
Brief Description
RES 6.04 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6R04FMB12.pdf
Availability of RWR81S6R04FMB12
QUANTITY
RWR81S6R04FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6R04FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S6R04FMB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6R04FMB12
Related LinksRWR81S6, RWR81S6R04FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6R04FMB12 Details Description
Related parts for RWR81S6R04FMB12
THYRISTOR SCR 1.5A 50V TO-92 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
BIT SET ASSORTED W/HANDLE 16PC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CABLE ASSY RJ45 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 180W datasheet.pdf