Souriau Connection Technology BACC63DB11-98PNH
BACC63DB11-98PNH picture photo
Mfg. Part Number
BACC63DB11-98PNH
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG SS 6POS STRT WO/PIN
Datasheet Download
BACC63DB11-98PNH.pdf
Availability of BACC63DB11-98PNH
QUANTITY
BACC63DB11-98PNH Order Process
Ship out your order
Specifications of BACC63DB11-98PNH
Internal Part NumberEIS-BACC63DB11-98PNH
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesBACC63, 8D
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BACC63DB11-98PNH
Related LinksBACC63DB, BACC63DB11-98PNH Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
BACC63DB11-98PNH Details Description
Related parts for BACC63DB11-98PNH
CAP ALUM 22UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT323 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.2V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 30V SCREW datasheet.pdf
RACK STEEL 17.5X21X12.5 GRY datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf