Vishay/Dale RWR81S6R34FSB12
RWR81S6R34FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6R34FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.34 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6R34FSB12.pdf
Availability of RWR81S6R34FSB12
QUANTITY
RWR81S6R34FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6R34FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S6R34FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.34
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6R34FSB12
Related LinksRWR81S6, RWR81S6R34FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6R34FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S6R34FSB12
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN RING TERMINAL M8 3AWG TIN datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 300MA 750 MOHM datasheet.pdf
ABV SW SPDT IMPRVD SHRT RLLR LVR datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 5W DO214AB datasheet.pdf