Vishay/Dale RWR81S6R65FSRSL
RWR81S6R65FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6R65FSRSL
Brief Description
RES 6.65 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6R65FSRSL.pdf
Availability of RWR81S6R65FSRSL
QUANTITY
RWR81S6R65FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6R65FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S6R65FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6R65FSRSL
Related LinksRWR81S6, RWR81S6R65FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6R65FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S6R65FSRSL
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC CLOCKED FIFO 64X36 120-TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA SMT/CLIP DR 15AU datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 64POS DUAL SMD datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf