Vishay/Dale RWR81S80R6FMBSL
RWR81S80R6FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S80R6FMBSL
Brief Description
RES 80.6 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S80R6FMBSL.pdf
Availability of RWR81S80R6FMBSL
QUANTITY
RWR81S80R6FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S80R6FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S80R6FMBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S80R6FMBSL
Related LinksRWR81S8, RWR81S80R6FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S80R6FMBSL Details Description
Related parts for RWR81S80R6FMBSL
IC MONITOR SUPPLY 5.0V 8-SOIC datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 400V 300A TO-118 datasheet.pdf
Connector Receptacle 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC 2416 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf