Vishay/Dale RWR81S9090BSB12
RWR81S9090BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S9090BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 909 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S9090BSB12.pdf
Availability of RWR81S9090BSB12
QUANTITY
RWR81S9090BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S9090BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S9090BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S9090BSB12
Related LinksRWR81S9, RWR81S9090BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S9090BSB12 Details Description
Related parts for RWR81S9090BSB12
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MOZ 24 VDC/24 VDC 2.0A datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
VINYL INSL BUTTED SEAM RING TONG datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
RES 300 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1W DO213AB datasheet.pdf
CRIMP TOOL 28-32 AWG datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf