Vishay/Dale RWR81S90R0FSB12
RWR81S90R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S90R0FSB12
Brief Description
RES 90 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S90R0FSB12.pdf
Availability of RWR81S90R0FSB12
QUANTITY
RWR81S90R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S90R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S90R0FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S90R0FSB12
Related LinksRWR81S9, RWR81S90R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S90R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S90R0FSB12
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP MICA 390PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMD datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 250MA 500 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CABLE 3POS PLUG-R/A SOCKET 5M datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf