Vishay/Dale RWR81S95R3FSRSL
RWR81S95R3FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S95R3FSRSL
Brief Description
RES 95.3 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S95R3FSRSL.pdf
Availability of RWR81S95R3FSRSL
QUANTITY
RWR81S95R3FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S95R3FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S95R3FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S95R3FSRSL
Related LinksRWR81S9, RWR81S95R3FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S95R3FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S95R3FSRSL
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN RECEPT 26POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 6200PF 100V 5% BP 1825 datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 25PPM 3.2X5 datasheet.pdf
MICRO 9C P 10" WHT JACKS NI datasheet.pdf