Vishay/Dale RWR81S97R6FSB12
RWR81S97R6FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S97R6FSB12
Brief Description
RES 97.6 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S97R6FSB12.pdf
Availability of RWR81S97R6FSB12
QUANTITY
RWR81S97R6FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S97R6FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S97R6FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S97R6FSB12
Related LinksRWR81S9, RWR81S97R6FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S97R6FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S97R6FSB12
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND ECL 2INP 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HOUSING 3POS FASTIN FASTON datasheet.pdf
OPTOCOUPLER HIGH GAIN 16-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 25-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 2A (Switch) 40-WQFN (5x5) datasheet.pdf
CABLE 10COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 76DQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf