Vishay/Dale RWR81SR127FRBSL
RWR81SR127FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR127FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.127 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR127FRBSL.pdf
Availability of RWR81SR127FRBSL
QUANTITY
RWR81SR127FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR127FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR127FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.127
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR127FRBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR127FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR127FRBSL Details Description
Related parts for RWR81SR127FRBSL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN 09VOUT datasheet.pdf
FERRITE CHIP 60 OHM 0805 datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 2% 1/5W 1005 datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf