Vishay/Dale RWR81SR267FPBSL
RWR81SR267FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR267FPBSL
Brief Description
RES 0.267 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR267FPBSL.pdf
Availability of RWR81SR267FPBSL
QUANTITY
RWR81SR267FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR267FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR267FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.267
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR267FPBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR267FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR267FPBSL Details Description
Related parts for RWR81SR267FPBSL
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SWAB CHAMOIS SINGLE ENDED 500PCS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf