Vishay/Dale RWR81SR301FRBSL
RWR81SR301FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR301FRBSL
Brief Description
RES 0.301 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR301FRBSL.pdf
Availability of RWR81SR301FRBSL
QUANTITY
RWR81SR301FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR301FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR301FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.301
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR301FRBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR301FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR301FRBSL Details Description
Related parts for RWR81SR301FRBSL
IC DRIVER TRPL HALFBRIDGE 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 35NS 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
AVP-1600 CONTROLLER BOARD datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/6W 0402 datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
POT 50K OHM 1.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.7A 49 MOHM SMD datasheet.pdf