Vishay/Dale RWR81SR340FSBSL
RWR81SR340FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR340FSBSL
Brief Description
RES 0.34 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR340FSBSL.pdf
Availability of RWR81SR340FSBSL
QUANTITY
RWR81SR340FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR340FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR340FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.34
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR340FSBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR340FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR340FSBSL Details Description
Related parts for RWR81SR340FSBSL
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
RES 77.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf