Vishay/Dale RWR81SR357FRS73
RWR81SR357FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR357FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.357 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR357FRS73.pdf
Availability of RWR81SR357FRS73
QUANTITY
RWR81SR357FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR357FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81SR357FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.357
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR357FRS73
Related LinksRWR81SR, RWR81SR357FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR357FRS73 Details Description
Related parts for RWR81SR357FRS73
RES 16 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 10VC SOD923 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
BIT TORX T15 1.93" 10/PK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf