Vishay/Dale RWR81SR715FRRSL
RWR81SR715FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR715FRRSL
Brief Description
RES 0.715 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR715FRRSL.pdf
Availability of RWR81SR715FRRSL
QUANTITY
RWR81SR715FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR715FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR715FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.715
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR715FRRSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR715FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR715FRRSL Details Description
Related parts for RWR81SR715FRRSL
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 85MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf