Vishay/Dale RWR81SR715FRS73
RWR81SR715FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR715FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.715 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR715FRS73.pdf
Availability of RWR81SR715FRS73
QUANTITY
RWR81SR715FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR715FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81SR715FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.715
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR715FRS73
Related LinksRWR81SR, RWR81SR715FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR715FRS73 Details Description
Related parts for RWR81SR715FRS73
IC PWR SW 2CH 65V HISIDE PDSO20 datasheet.pdf
IC PWR MGMT W/CHRGR 48WQFN datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 384K FLASH 144BGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 90A TO-220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V FLATPCK datasheet.pdf