Vishay/Dale RWR81SR909BRB12
RWR81SR909BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR909BRB12
Brief Description
RES 0.909 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR909BRB12.pdf
Availability of RWR81SR909BRB12
QUANTITY
RWR81SR909BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR909BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR909BRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)