Vishay/Dale RWR81SR909BSB12
RWR81SR909BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR909BSB12
Brief Description
RES 0.909 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR909BSB12.pdf
Availability of RWR81SR909BSB12
QUANTITY
RWR81SR909BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR909BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR909BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR909BSB12
Related LinksRWR81SR, RWR81SR909BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR909BSB12 Details Description
Related parts for RWR81SR909BSB12
RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG BLACK 305M datasheet.pdf
RES 7.87 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf