Vishay/Dale RWR82N5R76BSB12
RWR82N5R76BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82N5R76BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.76 OHM 1.5W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82N5R76BSB12.pdf
Availability of RWR82N5R76BSB12
QUANTITY
RWR82N5R76BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82N5R76BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR82N5R76BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.76
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82N5R76BSB12
Related LinksRWR82N5, RWR82N5R76BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82N5R76BSB12 Details Description
Related parts for RWR82N5R76BSB12
AC/DC CONVERTER 15V 65W datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW/YLW/GRN datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V 10% BX 1206 datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf