Vishay/Dale RWR82NR698FSRSL
RWR82NR698FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82NR698FSRSL
Brief Description
RES 0.698 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82NR698FSRSL.pdf
Availability of RWR82NR698FSRSL
QUANTITY
RWR82NR698FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82NR698FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR82NR698FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.698
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82NR698FSRSL
Related LinksRWR82NR, RWR82NR698FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82NR698FSRSL Details Description
Related parts for RWR82NR698FSRSL
HEAT SHRINK BLU .5" X 4' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56BGA datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 7A 4.9 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 698K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20DHVQFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf