Vishay/Dale RWR82S1000FRBSL
RWR82S1000FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S1000FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S1000FRBSL.pdf
Availability of RWR82S1000FRBSL
QUANTITY
RWR82S1000FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S1000FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S1000FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S1000FRBSL
Related LinksRWR82S1, RWR82S1000FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S1000FRBSL Details Description
Related parts for RWR82S1000FRBSL
TERMINAL BLOCK 5MM VERT GRY 2POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
FAN AC AXIAL 150MM 210CFM 115V datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 11POS datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1" datasheet.pdf