Vishay/Dale RWR82S1301FSS70
RWR82S1301FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S1301FSS70
Brief Description
RES 1.3K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S1301FSS70.pdf
Availability of RWR82S1301FSS70
QUANTITY
RWR82S1301FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S1301FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR82S1301FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S1301FSS70
Related LinksRWR82S1, RWR82S1301FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S1301FSS70 Details Description
Related parts for RWR82S1301FSS70
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 390PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 1700UF 400V SCREW datasheet.pdf
HEATSHK 12.7MM ID 50MM PRESCORE datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 3MM LENS 0.215" datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2.5MM VERT datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 430MA 530 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf