Vishay/Dale RWR82S20R5FRBSL
RWR82S20R5FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S20R5FRBSL
Brief Description
RES 20.5 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S20R5FRBSL.pdf
Availability of RWR82S20R5FRBSL
QUANTITY
RWR82S20R5FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S20R5FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S20R5FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S20R5FRBSL
Related LinksRWR82S2, RWR82S20R5FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S20R5FRBSL Details Description
Related parts for RWR82S20R5FRBSL
TRISIL 100A 200V BIDIRECT SMB datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 160POS .8MM FH 8H GOLD datasheet.pdf
IC DAC 18BIT SPI/SRL 28SSOP datasheet.pdf
RES 300K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FILTER EMI 22PF RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf