Vishay/Dale RWR82S2R00FRS70
RWR82S2R00FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S2R00FRS70
Brief Description
RES 2 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S2R00FRS70.pdf
Availability of RWR82S2R00FRS70
QUANTITY
RWR82S2R00FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S2R00FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR82S2R00FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S2R00FRS70
Related LinksRWR82S2, RWR82S2R00FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S2R00FRS70 Details Description
Related parts for RWR82S2R00FRS70
RES SMD 1.37 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E BLUE 14' datasheet.pdf
CONN SOCKET 22-28AWG 30GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS VERT .100 SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2LVL 3POS 5.08MM datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4MM RND LENS datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 70POS .050 SMD datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf