Vishay/Dale RWR82S47R5FSBSL
RWR82S47R5FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S47R5FSBSL
Brief Description
RES 47.5 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S47R5FSBSL.pdf
Availability of RWR82S47R5FSBSL
QUANTITY
RWR82S47R5FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S47R5FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S47R5FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S47R5FSBSL
Related LinksRWR82S4, RWR82S47R5FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S47R5FSBSL Details Description
Related parts for RWR82S47R5FSBSL
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 26GB datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN FFC TOP 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 620 OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf