Vishay/Dale RWR84N1000FSRSL
RWR84N1000FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N1000FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N1000FSRSL.pdf
Availability of RWR84N1000FSRSL
QUANTITY
RWR84N1000FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N1000FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N1000FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N1000FSRSL
Related LinksRWR84N1, RWR84N1000FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N1000FSRSL Details Description
Related parts for RWR84N1000FSRSL
RES SMD 10.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V datasheet.pdf