Vishay/Dale RWR84N11R1BRS73
RWR84N11R1BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N11R1BRS73
Brief Description
RES 11.1 OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N11R1BRS73.pdf
Availability of RWR84N11R1BRS73
QUANTITY
RWR84N11R1BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N11R1BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84N11R1BRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N11R1BRS73
Related LinksRWR84N1, RWR84N11R1BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N11R1BRS73 Details Description
Related parts for RWR84N11R1BRS73
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 150MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 3.17"L X 3.37"W datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf