Vishay/Dale RWR84N1R00DRBSL
RWR84N1R00DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N1R00DRBSL
Brief Description
RES 1 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N1R00DRBSL.pdf
Availability of RWR84N1R00DRBSL
QUANTITY
RWR84N1R00DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N1R00DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N1R00DRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N1R00DRBSL
Related LinksRWR84N1, RWR84N1R00DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N1R00DRBSL Details Description
Related parts for RWR84N1R00DRBSL
IC Z8 ENCORE MCU FLASH 8K 20DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MICRO 9POS SKT 8" datasheet.pdf
IC MMIC AMP HI EFF 1.5V SOT89 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 20POS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.48K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC MEMS 8.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf