Vishay/Dale RWR84N7500FSRSL
RWR84N7500FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N7500FSRSL
Brief Description
RES 750 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N7500FSRSL.pdf
Availability of RWR84N7500FSRSL
QUANTITY
RWR84N7500FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N7500FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N7500FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N7500FSRSL
Related LinksRWR84N7, RWR84N7500FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N7500FSRSL Details Description
Related parts for RWR84N7500FSRSL
SENSOR GEAR TOOTH HALL EFFECT datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
BOARD DELTA SIGMA ADC LTC2488 datasheet.pdf
RES 140 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
COMBO-D 13X6 PIN ST PCB datasheet.pdf
IGBT 1200V 50A 375W datasheet.pdf