Vishay/Dale RWR84S1002BSBSL
RWR84S1002BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1002BSBSL
Brief Description
RES 10K OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1002BSBSL.pdf
Availability of RWR84S1002BSBSL
QUANTITY
RWR84S1002BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1002BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1002BSBSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1002BSBSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1002BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1002BSBSL Details Description
Related parts for RWR84S1002BSBSL
CHASSIS ALUM 2.75"L X 2.13"W datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 20MA SNT4A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
ANT GRID 19DBI 2.5-2.7G 30"NMALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
RES 422 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 630VDC T/H datasheet.pdf