Nichicon UKL2A101MHD
UKL2A101MHD picture photo
Mfg. Part Number
UKL2A101MHD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2A101MHD.pdf
Availability of UKL2A101MHD
QUANTITY
UKL2A101MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2A101MHD
Internal Part NumberEIS-UKL2A101MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current370mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL2A101MHD
Related LinksUKL2A, UKL2A101MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL2A101MHD Details Description
Related parts for UKL2A101MHD
CAP CER 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 35V SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 600MA 730 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 83MA 6.5 OHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 212.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf