Vishay/Dale RWR84S1102FSBSL
RWR84S1102FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1102FSBSL
Brief Description
RES 11K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1102FSBSL.pdf
Availability of RWR84S1102FSBSL
QUANTITY
RWR84S1102FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1102FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1102FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1102FSBSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1102FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1102FSBSL Details Description
Related parts for RWR84S1102FSBSL
LED YELLOW T1 VERTICAL PCB datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 45 POS .137 SMD datasheet.pdf
TWEEZER CYLNDR BARREL 50 4.72" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST HEX N-INV 16TSSOP datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
3.96MM KK HDR VT RPIN VRA 3POS datasheet.pdf
SWITCH SHORT LEVER SPDT 5A datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
8+ 8 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf