Vishay/Dale RWR84S1370FSB12
RWR84S1370FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1370FSB12
Brief Description
RES 137 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1370FSB12.pdf
Availability of RWR84S1370FSB12
QUANTITY
RWR84S1370FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1370FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S1370FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1370FSB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S1370FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1370FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S1370FSB12
CARDEDGE 43POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTR NPN W/RES T-1 datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
G5 ECAT SERVO DRIVE 400W 120VA datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf