Vishay/Dale RWR84S1501FSB12
RWR84S1501FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1501FSB12
Brief Description
RES 1.5K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1501FSB12.pdf
Availability of RWR84S1501FSB12
QUANTITY
RWR84S1501FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1501FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S1501FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1501FSB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S1501FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1501FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S1501FSB12
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.96MM R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
REFLECTOR HEXAG 1 POS 22.6MM D 1 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M3 datasheet.pdf
CUTTER TIP ANGLED 20DEG 4.72" datasheet.pdf