Vishay/Dale RWR84S1501FSS73
RWR84S1501FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1501FSS73
Brief Description
RES 1.5K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1501FSS73.pdf
Availability of RWR84S1501FSS73
QUANTITY
RWR84S1501FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1501FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S1501FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1501FSS73
Related LinksRWR84S1, RWR84S1501FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1501FSS73 Details Description
Related parts for RWR84S1501FSS73
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
JFET P-CH 30V 0.3W SOT23 datasheet.pdf
BATT PACK 4.8V AAA BUTTON NIMH datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.68V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.001 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf