Vishay/Dale RWR84S1620FSBSL
RWR84S1620FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1620FSBSL
Brief Description
RES 162 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1620FSBSL.pdf
Availability of RWR84S1620FSBSL
QUANTITY
RWR84S1620FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1620FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1620FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1620FSBSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1620FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1620FSBSL Details Description
Related parts for RWR84S1620FSBSL
RES SMD 180K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 776VC DO15 datasheet.pdf
TRIMMER 22K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
4-PIN MALE CONNECTOR 3A 10PCS datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.3A 8SON datasheet.pdf