Vishay/Dale RWR84S1960FRRSL
RWR84S1960FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1960FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1960FRRSL.pdf
Availability of RWR84S1960FRRSL
QUANTITY
RWR84S1960FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1960FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1960FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1960FRRSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1960FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1960FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S1960FRRSL
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 31MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MICRO 9POS PIN 24" datasheet.pdf
PANEL SIDE 35X32X0.8" GREY 1/PR datasheet.pdf
AM 2161 SC134 2161SC134 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf