Vishay/Dale RWR84S1R00FMB12
RWR84S1R00FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1R00FMB12
Brief Description
RES 1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1R00FMB12.pdf
Availability of RWR84S1R00FMB12
QUANTITY
RWR84S1R00FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1R00FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S1R00FMB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1R00FMB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S1R00FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1R00FMB12 Details Description
Related parts for RWR84S1R00FMB12
CONN FFC CIC RCPT 9POS 2.54MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 20A TO220F datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN PIN PWRBND 8-10AWG AU CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 2W SMBJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf