Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00157K15000B19L
Y00157K15000B19L picture photo
Mfg. Part Number
Y00157K15000B19L
Brief Description
RES 7.15K OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y00157K15000B19L.pdf
Availability of Y00157K15000B19L
QUANTITY
Y00157K15000B19L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00157K15000B19L
Internal Part NumberEIS-Y00157K15000B19L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.160" Dia x 0.375" L (4.06mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00157K15000B19L
Y00157K15000B19L Details Description
Related parts for Y00157K15000B19L
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 190VWM SMCJ datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 115VAC WIRE datasheet.pdf