Vishay/Dale RWR84S1R00FMB12
RWR84S1R00FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1R00FMB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1R00FMB12.pdf
Availability of RWR84S1R00FMB12
QUANTITY
RWR84S1R00FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1R00FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S1R00FMB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1R00FMB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S1R00FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1R00FMB12 Details Description
Related parts for RWR84S1R00FMB12
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 112W datasheet.pdf
IC DAC 20BIT SER 20SO datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 5M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 737.28MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf