Vishay/Dale RWR84S1R00FSRSL
RWR84S1R00FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1R00FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1R00FSRSL.pdf
Availability of RWR84S1R00FSRSL
QUANTITY
RWR84S1R00FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1R00FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1R00FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1R00FSRSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1R00FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1R00FSRSL Details Description
Related parts for RWR84S1R00FSRSL
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES .30 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 17MM RED datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
DIP CABLE 24POS datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS datasheet.pdf