Nichicon UPT2D271MHD6
UPT2D271MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPT2D271MHD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPT2D271MHD6.pdf
Availability of UPT2D271MHD6
QUANTITY
UPT2D271MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT2D271MHD6
Internal Part NumberEIS-UPT2D271MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPT
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current870mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT2D271MHD6
Related LinksUPT2D2, UPT2D271MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPT2D271MHD6 Details Description
Related parts for UPT2D271MHD6
RECTIFIER BRIDGE 800V 10A BU datasheet.pdf
TRANS LDMOS SOT539A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 6A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A WPAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3A 22.8 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf