Vishay/Dale RWR84S1R10FRB12
RWR84S1R10FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1R10FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1R10FRB12.pdf
Availability of RWR84S1R10FRB12
QUANTITY
RWR84S1R10FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1R10FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S1R10FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1R10FRB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S1R10FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1R10FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S1R10FRB12
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 600V 70A TO-94 datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-D, Dual Link 24 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
IC SRAM 18MB 250MHZ 165BGA datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 32TQFP datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL FRONT 3MM RND 3MM datasheet.pdf