Vishay/Dale RWR84S1R54FRB12
RWR84S1R54FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1R54FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.54 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1R54FRB12.pdf
Availability of RWR84S1R54FRB12
QUANTITY
RWR84S1R54FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1R54FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S1R54FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1R54FRB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S1R54FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1R54FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S1R54FRB12
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LU 10.16/03/90 4.5SN BK BX datasheet.pdf
SWITCH LIMIT HAZARDOUS LOCATION datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1111 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT FP datasheet.pdf
16P MTA156 CONN ASSY 22AWG RED datasheet.pdf
FAN 80X25MM 12VDC IP56 57CFM datasheet.pdf
IC REG LDO 5.14V 0.45A 4WLCSP datasheet.pdf