Vicor Corporation V28B24H150BF2
V28B24H150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V28B24H150BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V28B24H150BF2.pdf
Availability of V28B24H150BF2
QUANTITY
V28B24H150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B24H150BF2
Internal Part NumberEIS-V28B24H150BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B24H150BF2
Related LinksV28B24, V28B24H150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B24H150BF2 Details Description
Related parts for V28B24H150BF2
CAP CER 330PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8EPSOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FILTER ELEM 40MM 100PPI PKG/5 datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
THERMAL PAD L37-3 11X11X1MM datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf