Vishay/Dale RWR84S27R4FSB12
RWR84S27R4FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S27R4FSB12
Brief Description
RES 27.4 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S27R4FSB12.pdf
Availability of RWR84S27R4FSB12
QUANTITY
RWR84S27R4FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S27R4FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S27R4FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S27R4FSB12
Related LinksRWR84S2, RWR84S27R4FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S27R4FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S27R4FSB12
RES SMD 6.81KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 19.4400MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 24AWG MTA-100 datasheet.pdf
IC TFT LCD CTRLR W/ MCU 128-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf