Vishay/Dale RWR84S37R8FRRSL
RWR84S37R8FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S37R8FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 37.8 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S37R8FRRSL.pdf
Availability of RWR84S37R8FRRSL
QUANTITY
RWR84S37R8FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S37R8FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S37R8FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.8
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S37R8FRRSL
Related LinksRWR84S3, RWR84S37R8FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S37R8FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S37R8FRRSL
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 387V 800A DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 32.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LED T3 1/4 BAY YEL 130VAC/DC datasheet.pdf
IC LPDDR2 SDRAM 4GBIT WFBGA datasheet.pdf
508 TB SP CLA PARALLEL/T datasheet.pdf
0.50W CABLE ASSY datasheet.pdf