Vishay/Dale RWR84S37R8FRRSL
RWR84S37R8FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S37R8FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 37.8 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S37R8FRRSL.pdf
Availability of RWR84S37R8FRRSL
QUANTITY
RWR84S37R8FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S37R8FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S37R8FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.8
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S37R8FRRSL
Related LinksRWR84S3, RWR84S37R8FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S37R8FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S37R8FRRSL
IC SENSOR TEMP/DET 3/5.5V 16QSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .075W AB 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
Crystal 16.9344MHz 30ppm 8pF 80 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 BRASS 13MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
26500 10C 10#16 P TH RECP LC datasheet.pdf
16-Bit, 100kHz/ 20kHz A/D Converters IC datasheet.pdf